Żaluzje – poznaj ich rodzaje

19 stycznia, 2023

Żaluzje stanowią istotny element dekoracji mieszkania, domu, a także biur. Poza funkcją estetyczną zatrzymują również nadmierną ilość światła z zewnątrz. Decydując się na konkretny wybór, warto wziąć pod uwagę dostępne alternatywy.

Żaluzje z drewna

Jednym z podstawowych rodzajów żaluzji są produkty wykonane z drewna. Cechują się one przepiękną stylistyką i potrafią nadać pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Wiele osób ma obawy przed zastosowaniem takiego rozwiązania ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Jest to dość błędne przekonanie – żaluzje z drewna są świetną alternatywą, która komponuje się m.in. z drewnianymi meblami czy podłogami. Ponadto dość dobrze spełniają swoją rolę, jaką jest zatrzymywanie promieni słonecznych. Sprawdzą się idealnie w kuchni, sypialni, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Za sprawą swojego uniwersalnego wyglądu, stworzą idealną kompozycję w wieloma stylami wnętrzarskimi.

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe, określane czasami jako verticale, to znakomity wybór dla szerokiego grona osób. Zazwyczaj były stosowane w pomieszczeniach biurowych, jednak wraz ze wzrostem ilości wzorów, równie często zaczynają pojawiać się w naszych domach. Żaluzje pionowe bardzo dobrze chronią pomieszczenie przed światłem i są łatwe w czyszczeniu. Szczególnie polecane są alergikom, ponieważ kurz nie osiada na nich tak szybko, jak dzieje się to w przypadku innych materiałów. Co więcej, dobrze sprawdzą się w przypadku dużych przestrzeni okiennych.

Żaluzje zewnętrzne

Ostatnią propozycją są żaluzje zewnętrzne, które najczęściej znajdują swoje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy czy sklepy. Nie oznacza to jednak, że żaluzje zewnętrzne nie nadają się do domu. Wręcz przeciwnie. Wiele osób coraz chętniej korzysta z tego rozwiązania za sprawą zalet, które oferuje. Przede wszystkim, żaluzje fasadowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu doskonale wpasują się w całościowy projekt domu. Poza tym te wykonane z aluminium są bardzo lekkie i trwałe, a niektóre warianty posiadają nawet specjalne rygle, które pełnią funkcję antywłamaniową.

Podsumowanie

Stojąc przed wyborem konkretnych żaluzji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, co jest naszym priorytetem. Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy wygląd, warto wybrać żaluzje z drewna. W przypadku maksymalnej funkcjonalności najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe. Zewnętrzne odpowiedniki to propozycja, pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni wewnątrz.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 - głosy, ocena: 5,00 out of 5)
Loading...