Rodzaje żaluzji. Poznaj specyfikę tej dekoracji

19 stycznia, 2023

Żaluzje stanowią istotny element dekoracji mieszkania, domu, a także biur. Poza funkcją estetyczną zatrzymują również nadmierną ilość światła z zewnątrz. Decydując się na konkretny wybór, warto wziąć pod uwagę dostępne alternatywy. W tym artykule poznasz i dowiesz się jakie są rodzaje żaluzji.

Żaluzje z drewna

Jednym z podstawowych rodzajów żaluzji są produkty wykonane z drewna. Cechują się one przepiękną stylistyką i potrafią nadać pomieszczeniu eleganckiego wyglądu. Wiele osób ma obawy przed zastosowaniem takiego rozwiązania ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Jest to dość błędne przekonanie – żaluzje z drewna są świetną alternatywą, która komponuje się m.in. z drewnianymi meblami czy podłogami. Ponadto dość dobrze spełniają swoją rolę, jaką jest zatrzymywanie promieni słonecznych. Sprawdzą się idealnie w kuchni, sypialni, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Za sprawą swojego uniwersalnego wyglądu, stworzą idealną kompozycję w wieloma stylami wnętrzarskimi.

Rodzaje żaluzji – żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe, określane czasami jako verticale, to znakomity wybór dla szerokiego grona osób. Zazwyczaj były stosowane w pomieszczeniach biurowych, jednak wraz ze wzrostem ilości wzorów, równie często zaczynają pojawiać się w naszych domach. Żaluzje pionowe bardzo dobrze chronią pomieszczenie przed światłem i są łatwe w czyszczeniu. Szczególnie polecane są alergikom, ponieważ kurz nie osiada na nich tak szybko, jak dzieje się to w przypadku innych materiałów. Co więcej, dobrze sprawdzą się w przypadku dużych przestrzeni okiennych.

Żaluzje zewnętrzne

Ostatnią propozycją są żaluzje zewnętrzne, które najczęściej znajdują swoje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy czy sklepy. Nie oznacza to jednak, że żaluzje zewnętrzne nie nadają się do domu. Wręcz przeciwnie. Wiele osób coraz chętniej korzysta z tego rozwiązania za sprawą zalet, które oferuje. Przede wszystkim, żaluzje fasadowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu doskonale wpasują się w całościowy projekt domu. Poza tym te wykonane z aluminium są bardzo lekkie i trwałe, a niektóre warianty posiadają nawet specjalne rygle, które pełnią funkcję antywłamaniową.

Rodzaje żaluzji – podsumowanie

Stojąc przed wyborem konkretnych żaluzji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, co jest naszym priorytetem. Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy wygląd, warto wybrać żaluzje z drewna. W przypadku maksymalnej funkcjonalności najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe. Zewnętrzne odpowiedniki to propozycja, pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni wewnątrz. Sprawdź też czym zasłonić okna w miejscu pracy i wybierz rozwiązanie dla siebie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 - głosy, ocena: 5,00 out of 5)
Loading...