Karnisze – jak je dobrać do naszego wnętrza?

7 grudnia, 2018

Firany, zasłony i kotary pełnią ważną rolę w aranżacji wnętrz. Doborowi tych elementów poświęcamy wiele uwagi, jednak nie zawsze kierując ją w kierunku karniszy, na których zostaną zawieszone. Karnisze i ich wybór jest jednak bardzo ważny nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również z uwagi na rolę dekoracyjną, jaką pełnią. Podpowiadamy, czym się kierować przy takim wyborze.

Karnisze. Czym są i jak je odpowiednio dobrać.

Karnisze oraz ich najważniejsze funkcje

Temat roli karniszy we wnętrzu właściwie można by pominąć, gdyż już od wielu dziesięcioleci są one wykorzystywane do zawieszania firan i zasłon. W ostatnich latach jednak dowolność różnych elementów w aranżacji wnętrz jest tak duża, że nawet te najbardziej standardowe, jednofunkcyjne są wykorzystywane do tworzenia nietypowych dekoracji. W przypadku karniszy ich przeznaczenie do zawieszania różnych elementów wystroju jest zachowane.

Poza firanami czy zasłonami coraz częściej stosuje się karnisze okienne do mocowania kotar, które dzielą pomieszczenie lub wyznaczają strefę o określonym przeznaczeniu. Modele o prostej konstrukcji służą też do mocowania zasłon prysznicowych oraz koralikowych i taśmowych dekoracji umieszczanych w przejściach. W dziedzinie karniszy przez dziesiątki lat dokonała się prawdziwa rewolucja. Obok znanych nam z ubiegłej epoki prostych metalowych szyn z żabkami, pojawiły się też inne formy – drążki z kółkami i haczykami czy do naciągania zasłon na specjalnych szelkach lub przelotkach. Poza metalem wykonuje się też modele z drewna i tworzyw sztucznych. Oddzielną i niezwykle bogatą kategorią są rozmaite stylowe i nowoczesne zakończenia. Ciekawostką jest, że wiele takich modeli jest inspirowanych przeszłością.

Karnisze sufitowe czy ścienne?

Karnisze z Warszawy dostępne w sklepie Gama Styl stanowią przykład ogromnego urozmaicenia wzorów oraz kolorystyki, dzięki której mogą być perfekcyjnie dopasowane do stylu wnętrza. Podstawę ich wyboru stanowi konstrukcja okna lub innego miejsca, w którym chcemy je zawiesić. W starszym budownictwie, w którym pomieszczenia są wysokie, karnisze sufitowe pojedyncze czy podwójne nie sprawdzą się. Ich montaż kilka metrów nad oknem nie tylko wymagałby bardzo długich firanek, ale też sprawiałby problem z ich odsłanianiem i zasłanianiem. Wieszanie karniszy na ścianie zaleca się tam, gdzie okno umieszczono w głębokiej wnęce. W takich pomieszczeniach najczęściej też sprawdzą się modele stylowe, które będą pasować do klimatu starych murów, kamiennego pieca i innych elementów retro w wystroju.

Z kolei we współczesnym budownictwie jednorodzinnym, w budynkach deweloperskich i apartamentowcach najlepszym rozwiązaniem będą karnisze nowoczesne, również te elektryczne. Warto też spojrzeć na lofty aranżowane w stylu industrialnym. Są to wnętrza, w których wieszanie karniszy na suficie kilka metrów nad podłogą może być ciekawym elementem dekoracyjnym również bez umieszczania na nim zasłon czy firan. Takie detale można uzupełnić różnymi wiszącymi dekoracjami.

Karnisze. Czym są i jak je odpowiednio dobrać.

Karnisze podwójne czy pojedyncze?

Ważną kwestią do rozstrzygnięcia podczas wyboru karniszy jest podjęcie decyzji czy we wnętrzu lepiej sprawdzą się karnisze sufitowe pojedyncze czy podwójne. Ponieważ montaż tych elementów zazwyczaj wymaga ingerowania w strukturę murów, wymiana na inny model w przypadku niewłaściwego wyboru wiąże się z dodatkowym remontem i kosztami.

Karnisze należy dostosować do rodzaju dekoracji okiennych. Jeśli planujesz umieszczenie w oknie firan i zasłon lub firan uzupełnionych o lambrekiny, lepszym rozwiązaniem będą modele podwójne. Na pojedynczy warto się zdecydować wtedy, gdy w oknie zawiśnie jedynie firanka lub też nie będzie jej w ogóle, a jako ozdobę wykorzystasz boczne pasy kolorowej tkaniny. Karnisze podwójne wykorzystujące tylko jedną szynę wyglądają nieestetycznie.

Jeśli jesteś osobą, która lubi tworzyć niestandardowe aranżacje, w ofercie sklepu Gama Styl znajdziesz również rozbudowane modele potrójne.  Względy funkcjonalne są podstawą do wyboru modeli sterowanych za pomocą pilota. Nowoczesne karnisze elektryczne umożliwią odsłanianie i zasłanianie bez ryzyka zerwania tkaniny z żabek. Aby spełniały swoje zadanie, koniecznie trzeba je zamówić na wymiar.

Karnisze. Czym są i jak je odpowiednio dobrać.

Dobieranie karniszy do stylu wnętrza

Poza względami technicznymi najważniejszym wyznacznikiem w doborze karniszy są aranżacje wnętrz. Dekoracja okien jest nieodłącznym elementem wystroju, w którym również karnisze powinny być dopasowane do stylu i dominującej kolorystyki wnętrza. Jeśli w aranżacji wykorzystano nowoczesne meble z chromoniklowymi elementami, nie będzie do nich pasował stylowy element z mosiądzu. Istotne są też detale.

Przykładowe mosiężne Zegar karnisze – znanego na polskim rynku producenta, nie sprawdzą się w stylizacji etno czy minimalistycznej. Ekskluzywne elementy dekoracji wnętrz w kolorze Antico lub Satina będą natomiast doskonałym uzupełnieniem stylizacji klasycznych czy art deco. Karnisze z Warszawy, które oferuje sklep Gama Styl to wiele możliwości do wyboru:

  • materiały – stal nierdzewna, mosiądz, miedź, aluminium i drewno,
  • kółeczka i ślizgi o różnej średnicy, także wykładane teflonem, który zapewnia ciche przesuwanie zasłon,
  • różne style wykończeń – klasyczne, nowoczesne, techno, art deco,
  • możliwość dowolnego profilowania drążków,
  • karnisze standardowe i elektryczne na wymiar.

Szczególnie ta ostatnia cecha jest bardzo ważna przy wyborze karniszy. Jeśli planujesz umieszczenie w oknie zasłon, po odsłonięciu powinny one znajdować się poza ramą okienną. Dzięki temu nie ograniczą ilości światła, jakie dociera do wnętrza. Dla wielu klientów istotna w wyborze karniszy jest również ich cena.

Najbardziej ekskluzywne modele wykonane z mosiądzu, satynowane i z dekoracjami kosztują nieco więcej niż te najprostsze, aluminiowe. Często jednak zainwestowanie w lepszy, trwalszy i dopasowany do wnętrza karnisz pozwoli cieszyć się nim przez wiele lat.

Tańsze modele są mniej trwałe i szybciej ulegają różnym dysfunkcjom. W sklepie Gama Styl są dostępne karnisze „Zegar z wytrzymałej, odpornej na korozję stali nierdzewnej. Posiadamy także karnisze z mosiądzu i innych materiałów. Wybierając karnisze z Warszawy zyskujesz pewność, że ich cena z pewnością będzie adekwatna do jakości.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 - głosy, ocena: 5,00 out of 5)
Loading...