Tkaniny w Twoim domu, czyli rodzaje materiałów dekoracyjnych

25 stycznia, 2019

Tkaniny w Twoim domu, czyli rodzaje materiałów dekoracyjnych

Jeśli interesuje Cię charakterystyka poszczególnych rodzajów tkanin dekoracyjnych, oznacza to, że przed Tobą trudne, ale niezwykle rozwijające i satysfakcjonujące zadanie – aranżacja wnętrza.
Niezależnie od tego, czy  projektujesz umeblowanie i dekoracje całego domu całkowicie od zera, czy może marzysz o tym, by tylko „coś” zmienić w swoim mieszkaniu, i nadać mu odrobiny nowego charakteru, niezbędna będzie Ci choć podstawowa wiedza na temat materiałów dekoracyjnych, by odpowiednio dopasować je do części wystroju. Przecież inaczej wygląda materiał z którego można uszyć zasłony, firany czy rolety, a zupełnie inne właściwości mają na przykład tkaniny obiciowe, którymi tapicerujemy meble.
Poniższy artykuł pomoże Ci zorientować się w tym, jak rozróżniać podstawowe typy materiałów przydatnych w dekoracji wnętrz, byś mógł/mogła wykonać swoje zadanie jak najlepiej, a zaaranżowane przez Ciebie tkaniny cieszyły oko, a także, by były praktyczne i służyły Tobie i Twojej rodzinie jak najdłużej.

tkaniny

Krok pierwszy – Podstawowe rodzaje materiałów

Podstawowym rozróżnieniem materiałów jest ich podział na tkaniny i dzianiny:
Tkanina:
Tkanina to, jak sama nazwa wskazuje, materiał utkany. Tworzy się go z dwóch rodzajów nitek: osnowy i wątku. Ponieważ nitki te są do siebie ustawione pod kątem prostym, tkaniny nie są zbyt elastyczne, mają niewielką rozciągliwość, ale za to lepiej trzymają kształt, słabiej się wycierają i uznaje się je za bardziej szlachetne i wytrzymałe.
Dzianina:
Dzianina to zazwyczaj jeden rodzaj nitki, który przeplata się między sobą, tworząc oczka . Dzianiny są bardziej elastyczne i podatne na drapowanie czy rozciąganie.

To, jak konkretnie wygląda i zachowuje się dany materiał zależy od jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy – splotu nici. Wygląd tkaniny zależy w głównej mierze od tego jakie proporcje obu nici zostają użyte do jej wykonania, w jaki sposób się ze sobą krzyżują i jak mocno są „ściśnięte”, czyli gęstość ich splotu. To samo tyczy się dzianin. Żeby najprościej to zobrazować, możemy przypomnieć sobie jak wygląda nasz zimowy sweter, który zrobiła nam na drutach babcia, a jak zwykły, codzienny t-shirt. Oba te materiały to dzianiny, jednak mają zupełnie inne właściwości i wygląd, właśnie ze względu na to, jaki splot został wykorzystany do ich stworzenia.
Dzianiny nie są powszechnie używane w dekoratorstwie i aranżacji wnętrz, dobrze jednak, że umiesz już oddzielić je od tkanin, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tej roli.

Oczywiście  ogromne znaczenie ma też rodzaj wykorzystanej nici.
Tym sposobem płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii rozróżniania rodzajów materiałów, czyli do tego, z czego powstają i ich składu. I tak rozróżniamy:
Włókna naturalne – czyli włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Są przyjazne skórze, przepuszczają powietrze, oddychają, i co bardzo ważne, są surowcem odnawialnym. Zaliczamy do nich na przykład bawełnę, len, jutę, jedwab czy  wełnę owczą lub merynosową.
Włókna syntetyczne – czyli włókna wytworzone chemicznie. Nie zapewniają przepuszczalności powietrza, ale za to są bardzo wytrzymałe, świetnie przyjmują barwniki i praktycznie nie blakną ani nie tracą koloru z czasem użytkowania. Najpopularniejszymi syntetykami są poliester, poliamid i elastan (spandex), a domieszka tego ostatniego sprawia na przykład, że materiały lepiej się układają i są elastyczne.

Na to jak wygląda i jakie właściwości ma dany materiał wpływa jeszcze sposób jego uszlachetniania (np. czy materiał będzie miał połysk, czy będzie odporny na gniecenie oraz czy nie skurczy się w wysokiej temperaturze) oraz jego gramatura, czyli gęstość splotu i potocznie mówiąc, grubość.

materiał dekoracyjny

Krok drugi – Co na co? Czyli rozróżniamy tkaniny dekoracyjne.

Tworząc aranżację wnętrza, które będzie nie tylko efektowne, ale również przytulne i praktyczne, musimy odpowiednio przemyśleć nie tylko to, jakie wzory i kolory mają mieć nasze zasłony, tapicerka mebli czy poduszki, ale również to, jakiego konkretnie materiału użyjemy.
Materiały obiciowe, muszą mieć gęsty splot, dużą gramaturę i być wytrzymałe na wycieranie. Świetnie sprawdzi się tu więc aksamit czy welur (charakterystyczny połysk i mikro włoski, które kojarzą się nam z meblami w starym, a nawet antycznym stylu), sztruks (zdecydowanie bardziej nowoczesny), mikrofobra/nubuk (praktyczny ze względu na swoją elastyczność oraz łatwość w utrzymaniu, gdyż syntetyki słabo przyjmują bród), lub szenil wiskozowy, który również jest syntetykiem, posiada jednak krótkie włoski i jest bardzo przyjemny w dotyku.
W wystroju sypialni bardzo dużo zależy od tego, jak zaaranżowana jest dekoracja łóżka, warto więc wspomnieć o tkaninach, które świetnie nadają się na pościel. Naturalne tkaniny jak jedwab, bawełna, flanela, satyna cz len to gwarancja jakości. Ale jako narzuty na łóżko świetnie sprawdzają się tkaniny z dodatkiem, lub w całości wykonane ze sztucznych włókien, np. akrylu lub poliestru, gdyż są praktyczne, nie gniotą się i mają niezwykle nasycone kolory.

Nie możemy jednak zapomnieć o oprawie okien, gdyż ma to ogromny wpływ na to, jak prezentuje się nasze wnętrze. Zarówno zasłony, firany, ale także i rolety wykonane z dobrej jakości tkaniny potrafią absolutnie zmienić charakter nudnego dotychczas pokoju, nadać mu romantycznej i przytulnej atmosfery, lub przeciwnie, sprawić, że staromodne dotąd wnętrze nabierze cech nowoczesności.
Jeśli chodzi o tkaniny idealnie nadające się na zasłony, są to na przykład aksamit, tafta, mora, żakard, perkal, juta, woal lub szyfon. Świetnie w tej roli sprawdzi się również len czy nierozciągliwa wełna lub bawełna. Rolety również nie muszą kojarzyć się nam z nieestetycznym plastikiem, gdyż coraz częściej do ich produkcji wykorzystuje się len czy wiskozę.

tkaniny dekoracyjne

Krok trzeci – Inspiruj się, poznawaj i wybieraj artykuły włókiennicze.

Znając podstawowe rozróżnienie i zastosowanie tkanin dekoracyjnych możesz przejść do fazy „działanie”.
Pamiętaj, że by naprawdę idealnie dobrać materiały dekoracyjne do Twojego domu nie należy się zbytnio spieszyć. Przemyśl sprawę, próbuj, dociekaj, nie bój się pytać. Jeśli mieszkasz w okolicy Warszawy, serdecznie zapraszamy Cię do sklepu Gama Styl, gdzie czeka na Ciebie ogromny wybór tkanin meblowych i materiałów dekoracyjnych, a także zespół profesjonalnych doradców, którzy służą swoją radą w zakresie aranżacji i dekoracji wnętrz.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 - głosy, ocena: 5,00 out of 5)
Loading...