Rodzaje plis i ich zastosowanie

23 listopada, 2018

Rolety i żaluzje od dawna już są wykorzystywane do osłony i dekorowania okien. Pomimo podobnej funkcji i zbliżonego kształtu, stale zmieniają swój wygląd. Obok nowoczesnych materiałów i wyjątkowego bogactwa wzorów, pojawiają się też nowe formy osłon okiennych. Jedną z nich są plisy – rolety, w których miejsce płaskiej tkaniny zajmuje materiał plisowany. Dowiedz się, czym są plisy okienne i gdzie można je wykorzystać.

Czym są plisy okienne

Plisy okienne (inaczej: żaluzje plisowane) to konstrukcje, które stanowią rodzaj modelu pośredniego pomiędzy żaluzjami poziomymi i roletami. Z tymi pierwszymi mają wspólny rodzaj zastosowanego materiału, który jest również jednolitą, zwartą płaszczyzną. Do żaluzji poziomych upodabnia plisy ukształtowanie materiału w harmonijkę. Dzięki temu oglądane z daleka do złudzenia przypominają kompozycję z lameli.

W przeciwieństwie do rolet i żaluzji nie są przymocowane na stałe ani w górnej części, ani na dole. Taka konstrukcja nie narzuca obszaru okna, który ma być zasłonięty. Roletą można zakryć jego górną czy dolną część, jak i pozostawić ją na środku.

Modele oferowane przez sklep Gama Styl są wykonywane z różnych rodzajów tkanin. Pozwala to na tworzenie przesłony okiennej, która będzie perfekcyjnie dopasowana do wystroju wnętrza. Plisy oferowane przez warszawski sklep Gama Styl, wyróżnia też atrakcyjna cena oraz wiele wariantów sterowania do wyboru.

Plisy okienne. Gama Styl

Plisy okienne w wielu wariantach

Jak w każdej kategorii osłon okiennych, tak i wśród plis można wyróżnić kilka rodzajów. Tradycyjne konstrukcje są mocowane na dwóch profilach. Zależnie od potrzeb ruchome mogą być obie lub tylko jedna – dolna. W tym drugim przypadku odsłanianie plisy będzie możliwe tylko w jednym kierunku. Podział plis jest też uwarunkowany ich konstrukcją i przeznaczeniem. Pod tym względem można wyróżnić:

  • plisy okienne standardowe, przeznaczone do stosowania w każdym oknie o typowym kształcie,
  • plisy do okien dachowych zainstalowane na stalowych linkach lub umieszczone w prowadnicach, dzięki czemu nie opadają podczas przesuwania i szczelnie osłaniają okno,
  • plisy do okien o nietypowym kształcie – okrągłych, z łukowym zakończeniem, trójkątnych
  • plisy do ogrodów zimowych.

Plisowane przesłony okienne można też podzielić w kontekście wykorzystanych materiałów. Zastosowanie przejrzystych tkanin pozwala na ich wykorzystanie do dziennej ochrony i zachowania intymności. Gęstsze tkaniny pozwalają zatrzymać najbardziej intensywne światło słoneczne a  tkaniny zasłonowe z warstwą black-out gwarantują doskonałe zaciemnienie wnętrza. Pod tym względem  plisy dzieli się podobnie jak te tradycyjne – na noc i dzień.

Plisy okienne. Gama Styl

Rolety plisy i ich zalety

Plisy na okna są obecnie bardzo popularne i z pewnością można je nazwać hitem ostatniego dziesięciolecia. Wynika to nie tylko z ich wyjątkowej estetyki, ale też z funkcjonalności. Chociaż wyglądem przypominają nieco żaluzje poziome, w rzeczywistości są bardziej mobilne i dzięki temu – komfortowe. Zaletą plis do okien jest możliwość ich odsłaniania i zasłaniania zarówno od góry jak i od dołu. Dzięki temu można znacznie efektywniej dostosować oświetlenie pokoju do aktualnych potrzeb domowników.

Poza tym plisy na okna stwarzają też wiele ciekawych możliwości aranżacji. Jedną z nich jest umieszczenie dwóch harmonijek o różnej przejrzystości na jednej konstrukcji. W ten sposób powstają rolety plisy dzień noc. Umieszczenie zwartej tkaniny u góry i przejrzystej na dole pozwala na przesuwanie ich w takich sposób, że jednocześnie jedna się rozsuwa, a druga składa. Rolety plisy dzień noc umożliwiają precyzyjne regulowanie poziomu zaciemnienia.

Nie tylko tkaniny

Żaluzje plisowane nie bez powodu cieszą się tak dużym powodzeniem.  Dzięki bogactwu kolorów i gatunków tkanin, stwarzają niemal nieograniczone możliwości komponowania ich z wystrojem wnętrz. Materiały, ich kolory i wzory to jednak nie wszystko. O wyglądzie tych funkcjonalnych przesłon okiennych decydują też kolory ramy oraz sposoby ich przesuwania. Wśród typowych rozwiązań, jakie oferują producenci, znajdują się systemy sterowania ręcznego lub elektrycznego. Do wyboru jest sterowanie manualne:

  • sznurkiem,
  • uchwytem,
  • korbą,
  • przedłużonym ramieniem,

a także sterowanie elektryczne:

  • korbą,
  • pilotem.

Każda z tych metod ma swoje zalety i może być dobrana do preferencji użytkowników. Warto też zaznaczyć, że jeśli zdecydujesz się na elektryczne sterowanie plisy, cena zestawu z pewnością będzie wyższa. Bardzo ważną zaletą tkanin plisowanych jest możliwość ich późniejszej konserwacji. Taką plisę za pomocą kilku prostych ruchów możemy zdemontować i umyć pod prysznicem. Jednak nie jest to możliwe przy każdej tkaninie. Dlatego podczas zakupu w naszym sklepie Gama Styl plisy z Warszawy warto skonsultować to ze specjalistą.

Plisy okienne. Gama Styl Warszawa

Gdzie można wykorzystać plisy?

Możliwości wykorzystania plis są niemal nieograniczone. Plisy możesz je zamówić w warszawskim sklepie Gama Styl, a zostaną wykonane dokładnie na wymiar Twojego okna. Rolety plisy dzień noc najlepiej sprawdzają się w sypialni czy salonie, jeśli w tym drugim znajduje się telewizor, z którego korzystać o różnych porach dnia. Żaluzje plisowane mogą być wykorzystane do osłony niemal każdego okna.

Wykonywane na indywidualne zamówienie mogą być precyzyjne dopasowane do kształtu i wymiarów ramy okiennej. Dlatego sprawdzają się również tam, gdzie nie można zamontować klasycznych żaluzji. Plisy okienne są doskonałym i jednym z niewielu produktów, którym można osłaniać okna dachowe i ogrody zimowe. W kuchni czy łazience zastąpią tradycyjną zazdrostkę. W sypialni będą alternatywą dla zasłon zaciemniających, a w salonie – ochronią wnętrze przed nagrzaniem słońcem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 - głosy, ocena: 4,33 out of 5)
Loading...