Jak wybrać materiał na zasłony? Sprawdź nasz poradnik.

14 kwietnia, 2023

Wybór materiału na zasłony wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Tkanina jest bowiem czynnikiem, który w głównej mierze decyduje o wyglądzie zasłon, łatwości utrzymania ich w czystości oraz poziomie przepuszczalności światła. Sprawdź jak wybrać materiał na zasłony aby odpowiednio zachować nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne.

Najważniejsze funkcje zasłon

Zasłony znajdują się w niemal każdym mieszkaniu. Ich głównym zadaniem jest regulowanie i ograniczenie ilości światła wpadającego do wnętrza. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia zasłony powinny być cięższe i zaciemniające (np. w sypialni) lub lekkie i przepuszczające światło (np. w salonie). Mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, dzięki odpowiednio dobranym kolorom czy wzorom. Podkreślają konkretny styl mieszkania, optycznie powiększają pomieszczenie lub stanowią oryginalny akcent kolorystyczny. Dobrej jakości zasłony mogą ponadto pomóc w tłumieniu dźwięków dzięki właściwościom akustycznym niektórych tkanin.

Jak wybrać materiał na zasłony?

Wybierając materiały na zasłony, warto dostosować je do własnych potrzeb i preferencji. Istnieje wiele rodzajów tkanin, a każda z nich ma swoje unikalne właściwości. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Tkanina zaciemniająca – jej cechą charakterystyczną jest nieprzepuszczalność światła słonecznego na poziomie nawet 90%, idealnie sprawdzi się więc do sypialni i dla osób wrażliwych na światło.
  • Poliester – syntetyczny materiał odporny na zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości. Sprawdzi się doskonale jako dekoracja okienna w salonie.
  • Len – pozwala na swobodny przepływ powietrza i absorbuje wilgoć, jest jednak wyjątkowo podatny na zagniecenia.
  • Bawełna – naturalna tkanina o stosunkowo grubym splocie, w umiarkowanym stopniu zaciemnia pomieszczenie i z dużą łatwością można utrzymać ją w czystości.
  • Jedwab – wyjątkowo gładki i hipoalergiczny materiał, do którego nie przylega kurz. Sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach o eleganckim stylu.

Sprawdź też jak wybrać zasłony do pokoju dziecięcego. Szukając odpowiedniej tkaniny na zasłony, należy zwrócić uwagę na takie właściwości materiału jak jego wygląd, gęstość splotu, miękkość czy łatwość czyszczenia. Pozwoli to na dokonanie odpowiedniego wyboru, który zapewni estetyczny wygląd pomieszczenia i spełni swoje funkcje praktyczne.

Jeśli szukasz materiałów na zasłony w Warszawie, zgłoś się do nas. Z uwagi na szeroki asortyment z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Służymy pomocą w wyborze odpowiedniej tkaniny oraz przy zaprojektowaniu całej dekoracji okiennej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Jeszcze nie oceniono)
Loading...